Premier League: Μόνη στην κορυφή η Σίτι

Κανένα έλεος από τη Μάντσεστερ Σίτι προς τη Σαουτθάμπτον, με την πρωταθλήτρια Αγγλίας να θριαμβεύει με 6-1 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Premier League και να μένει μόνη στην κορυφή, μετά τη χθεσινή ισοπαλία (1-1) της Λίβερπουλ με την Άρσεναλ στο «Εμιρέιτς».

Το σκορ στο «Έτιχαντ» άνοιξε με το αυτογκόλ του Ολλανδού αμυντικού της Σαουθάμπτον, Ουέσλι Χουντ, στο 6ο λεπτό. Στη συνέχεια τη «σκυτάλη» πήραν Αγουέρο (12΄) και Σίλβα (18΄), πριν μειώσει σε 1-3 με πέναλτι ο Ινγκς, στο 30ό λεπτό.

Τα επόμενα δύο γκολ της Σίτι πέτυχε ο Στέρλινγκ (45΄+2, 67΄), ενώ στο 90΄ ο Σανέ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα. Η Μάντσεστερ Σίτι έφτασε στους 29 βαθμούς, δύο περισσότερους από τη Λίβερπουλ και την Τσέλσι.

Νίκη και η Τσέλσι

Οι «μπλε», από την πλευρά τους, νίκησαν στο «Στάμφορντ Μπριτζ» την Κρίσταλ Πάλας 3-1 με… ισπανική βοήθεια, δηλαδή με δύο γκολ του Μοράτα (32΄, 65΄) κι ένα του Πέδρο (70΄), ενώ για τους φιλοξενούμενους είχε ισοφαρίσει ο Τάουνσεντ στο 53΄.