Προκριματικά Euro 2024: Γαλλία – Ελλάδα 1-0

Την ήττα με 1-0 γνωρισε η Εθνική μας ομάδα από τη Γαλλία στο “Σταντ ντε Φρανς”, στο πλαίσιο των προκριματικών του Euro 2024.

Η Εθνική γνώριζε πριν από το παιχνίδι πως θα αντιμετώπιζε έναν πανίσχυρο αντίπαλο, που μόλις πριν από λίγους μήνες έφτασε μια ανάσα από τη δεύτερη συνεχόμενη κατάκτηση Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η “γαλανόλευκη” στάθηκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο από το πρώτο λεπτό και έβαλε δύσκολα στους “τρικολόρ”, κλείνοντας τους διαδρόμους προς την εστία του Βλαχοδήμου.

Η Γαλλία ήταν σαφώς καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την πολύ καλή ελληνική άμυνα στο πρώτο μέρος. Τελικώς, το γκολ για τους γηπεδούχους, που έπαιζαν σε ένα κατάμεστο από 80.000 φιλάθλους τους “Σταντ ντε Φρανς”, ήρθε στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου.

Συγκεκριμένα, ο Μαυροπάνος υπέπεσε σε πέναλτι, ο Εμπαπέ ανέβαλε την εκτέλεση και ο Βλαχοδήμος απέκρουσε, ωστόσο ο Λαόθ έδωσε επανάληψη, διότι ο Μαυροπάνος μπήκε στην περιοχή προτού γίνει η εκτέλεση. Ο Εμπαπέ δεν θα μπορούσε να αστοχήσει δεύτερη φορά, κάνοντας το 1-0 για τη Γαλλία που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Η Ελλάδα κράτα αναμφίβολα την εξαιρετική εμφάνιση και είναι μοιάζει σίγουρο ότι το γαλανόλευκο τρένο έχει μπει πλέον στις ράγες του.