Πρόκριση Παναθηναϊκού στα ημιτελικά του Challenge Cup Ανδρών

Ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στα ημιτελικά του Challenge Cup Ανδρών, κατακτώντας το «χρυσό σετ» στον αγώνα ρεβάνς με την Τερουέλ, στην Ισπανία.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν την ήττα του πρώτου αγώνα τους (1-3 στο Μαρούσι) φτάνοντας στο 3-0, αλλά στο καθοριστικό σημείο οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου εμφανίστηκαν ψύχραιμοι και με καθαρό μυαλό, επικρατώντας στο Golden Set με 15-11.

Στο σετ της μιας ανάσας, οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά και τα αίματα άναψαν μετά από παράβαση του Παναθηναϊκού που έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους Ισπανούς. Η διαφορά εξανεμίστηκε με πρωτοβουλίες του Ανδρεόπουλου, ο Στάλεκαρ όμως ήταν εκείνος που με άσσο έκρινε το ματς για να τελειώσει την πρόκριση ο Ρανγκέλ με πλασέ και να δώσει το σύνθημα για τους έξαλλους πανηγυρισμούς των πρασίνων.

Στα ημιτελικά της διοργάνωσης ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει την τουρκική Χάλκμπανκ, με πρώτο αγώνα στη γειτονική χώρα.

Τα σετ: 25-21, 25-21, 25-20. Χρυσό σετ: 11-15