Πρόκριση θρίλερ η ΑΕΛ – Κακός πρωταγωνιστής ο Παπαπέτρου

Την πρόκριση επί του ΠΑΣ Γιάννινα στην διαδικασία των πεναλτι πανηγυρίζει η ΑΕΛ, η οποία επικράτησε με 3-1 (1-1 κανονική διάρκεια και παράταση.

Το ματς κρίθηκε εξ’ ολοκλήρου από την άσπρη βούλα αφού εκτός από την διαδικασία των πέναλτι και τα άλλα δύο γκολ σημειώθηκαν από την εσχάτη των ποινών.

Η φάση που σημάδεψε την αναμέτρηση έγινε στο 47ο λεπτό, όταν μετά από γύρισμα του Όγκμποε ο Γκαρντάβσκι βρίσκει την μπάλα με το κεφάλι πάνω στην γραμμή με τον βοηθό μετά τις διαμαρτυρίες των παικτών της ΑΕΛ να ενημερώνει τον Παπαπέτρου για να δώσει πέναλτι.

Καθώς VAR δεν υπάρχει, ο διαιτητής εμπιστεύτηκε τον βοηθό του δείχνοντας την άσπρη βούλα και την κόκκινη κάρτα στο Γερμανό μεσοεπιθετικό του ΠΑΣ.

Ο Μαυρίας που ανέλαβε την εκτέλεση ευστόχησε κάνοντας το 1-0, το οποίο διατηρήθηκε για ένα δεκάλεπτο καθώς στο 60ο λεπτό ο Ηλιάδης ανέτρεψε τον Περέα με τον διαιτητή να δείχνει τα 11 βήματα και τον Κάργα να κάνει το 1-1.

Το 1-1 έμεινε για όλη την αναμέτρηση και την παράταση, ενώ στα πέναλτι η ΑΕΛ αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη και πήρε την πρόκριση με 3-1 στα πέναλτι.