Πρωταθλήτρια η Φλαμένγκο του Σένι σε φινάλε-θρίλερ

H Φλαμένγκο ηττήθηκε με 2-1 από την Σάο Πάολο στο Morumbí, αλλά κατάφερε να πανηγυρίσει την κατάκτηση του πρωταθλήματος στη Βραζιλία, αφού η Ιντερνασιονάλ δεν μπόρεσε να νικήσει (0-0) την Κορίνθιανς στο Πόρτο Αλέγκρε, στο φινάλε-θρίλερ του τουρνουά, όπου και τα δέκα παιχνίδια της τελευταίας αγωνιστικής έγιναν την ίδια ώρα. Να σημειωθεί ότι η Φλαμένγκο σημείωσε ένα γκολ και κέρδισε ένα πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο, που όμως ακυρώθηκαν στη συνέχεια με τη χρήση VAR, ενώ σκόραρε και στις καθυστερήσεις, γκολ το οποίο επίσης ακυρώθηκε.
    Η Φλαμένγκο, που είχε κατακτήσει τον τίτλο και το 2019, έφτασε στην κορυφή την περασμένη αγωνιστική, συγκέντρωσε 71 βαθμούς, έναν περισσότερο από την Ιντερνασιονάλ. Προπονητής της Φλαμένγκο είναι ο 48χρονος Ροτζέριο Σένι, που πανήγυρισε τον τίτλο στην έδρα της Σάο Πάολο, τον σύλλογο που υπερασπίστηκε για 25 χρόνια. Ο τερματοφύλακας με τα περισσότερα γκολ στην ιστορία του παγκόσμιου ποδοσφαίρου, 131 σε επίσημους αγώνες, είχε αντικαταστήσει τον Ισπανό Ντομενέκ Τορέντ στον πάγκο της Φλαμένγκο.