«Πυθία Καπ»: Η εθνικής μας 2η, νίκησε 11-9 την Αυστραλία

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Τρίχα με πέναλτι ανέβασε τη διαφορά σε 8-5, οι Αυστραλές μείωσαν σε 8-6

Φινάλε με νίκη 11-9 επί της Αυστραλίας, για την εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης Νεανίδων, που κατέκτησαν την δεύτερη θέση στο Διεθνές τουρνουά νεανίδων «Πύθια Καπ», πίσω από τις ΗΠΑ.
Πρώτη σκόρερ για την εθνική μας η Στεφανία Σάντα με 4 γκολ, 3 γκολ σημείωσαν Τρίχα και Χαλδαίου, ενώ εξαιρετική η εμφάνιση που έκανε η τερματοφύλακάς μας Μαρία Καραγγιάνη.

Η Αυστραλία που βρέθηκε πίσω στο σκορ-από το γκολ της Στεφανίας Σάντα-, κατάφερε να πάρει διαφορά δύο τερμάτων (3-1) στο ξεκίνημα του αγώνα.
Όμως με αντεπίθεση τα κορίτσια της Ευτυχίας Καραγιάννη «απάντησαν» με ένα 5-0, παίρνοντας προβάδισμα με 6-3, με τρία γκολ της Σάντα σε 12 λεπτά, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 7-5 υπέρ της εθνικής μας.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Τρίχα με πέναλτι ανέβασε τη διαφορά σε 8-5, οι Αυστραλές μείωσαν σε 8-6, πριν η Στεφανία Σάντα, στην παίκτρια παραπάνω, κάνει το 9-6.

Στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο η Χαλδαίου με δύο γκολ, κάνοντας το 11-7, σκόρπισε κάθε ελπίδα για επιστροφή της Αυστραλίας, η οποία απλά μείωσε διαμορφώνοντας το τελικό σκορ σε 11-9.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 4-2, 2-2, 2-2

ΕΛΛΑΔΑ (Ευτυχία Καραγιάννη): Καραγιάννη, Σάντα 4, Καλογεροπούλου, Σιούτη, Γκοτζιά, Χαλδαίου 3, Τορνάρου, Κουρέτα, Κάσσαρη, Τριχά 3, Κοβάσεβιτς 1, Καραμπέτσου,  Κωνσταντοπούλου.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Π.Μπόουερ): Ντένμοθ, Νάσερ 1, Ντόουνς, Ελιοτ, Ογγ 1, Ντάουκιντς, Τάοζο, Τσάρμαν, Γκριν 5, Σμιθ, Σμάιλντς, Βατ 2, Κόουγαν.

Στο άλλο σημερινό παιχνίδι: ΗΠΑ-Ουγγαρία 12-8.