«Σαρωτικοί» οι Λέικερς, «40άρα» ο Ντέιβις

Με κορυφαίο του γηπέδου τον Αντονι Ντέιβις, οι Λέικερς συνέτριψαν με 120-91 τους Μέμφις Γκρίζλις και σημείωσαν την τρίτη νίκη τους στο εφετινό πρωτάθλημα του ΝΒΑ. Ο άσος των γηπεδούχων ήταν… αμφίβολος πριν την έναρξη του ματς και κάποια στιγμή στον αγώνα πήγε στα αποδυτήρια αισθανόμενος ενοχλήσεις στον ώμο.

Παρ΄ όλα αυτά και σε 31 λεπτά συμμετοχής, ο Ντέιβις τελείωσε τον αγώνα με 40 πόντους, 20 ριμπάουντ και δύο ασίστ, οδηγώντας τους «λιμνανθρώπους» σ΄ ένα εύκολο βράδυ. Μέχρι το ημίχρονο, ο αγώνας ήταν ντέρμπι με τους Λέϊκερς να προηγούνται στο καλάθι (49-47). Η τρίτη περίοδος αποδείχθηκε καταλυτική, καθώς με πρωταγωνιστή τον Ντέιβις η ομάδα του Λος Αντζελες απέκτησε ασφαλές προβάδισμα (88-67) και το διεύρυνε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης