Σκόραρε μόνο ο Γκαλίτσιος από τους «λεγεωνάριους»

Ο Γιώργος Γκαλίτσιος είναι ο μόνος Ελληνας που «βρήκε δίχτυα» το ποδοσφαιρικό τριήμερο που ολοκληρώθηκε στα γήπεδα της Ευρώπης. Ο έμπειρος άσος, έδωσε προσωρινά (65`) προβάδισμα στην Ανόρθωση, που τελικά αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 στην έδρα της Νέας Σαλαμίνας.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων ποδοσφαιριστών στα πρωταθλήματα της «γηριαάς ηπείρου», έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα από την Λέτσρ με 2-0.

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Εκτός αποστολής.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 88` από τον Μασινα), στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Νόριτς.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Εκτός αποστολής.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Τζένοα.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 5-2 επί της Φιορεντίνα.

Παναγιώτης Ταχτσίδης (Λέτσε): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 4-2 από την Λέτσε.

Γιώργος Κυριακόπουλος (Σασουόλο): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Μπολόνια….