Σπουδαίο «διπλό» για την Κρίστας Πάλας

Μετά από τρία σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα (δύο ήττες και μία ισοπαλία), η Κρίσταλ Πάλας επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας εκτός έδρας της Φούλαμ με 2-1 για την 6η αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος, στο άτυπο «ντέρμπι» των «μικρών» του Λονδίνου. Οι φιλοξενούμενοι πήραν από νωρίς «κεφάλι» στο σκορ (8′ Ρίντεβαλντ) και «κλείδωσαν» τη νίκη τους στο 64′ με τον Ζαχά. Στο 86′ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Καμαρά με απευθείας κόκκινη για σκληρό μαρκάρισμα και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Κέρνεϊ.

Νέα βαθμολογική απώλεια για τη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία έμεινε στο 1-1 με τη Γουέστ Χαμ στο «Λόντον Στέιντιουμ» κι έχασε ακόμη περισσότερο έδαφος στη μάχη της κορυφής. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Champions League, χωρίς τον Ντε Μπρόινε στην αρχική ενδεκάδα, είχε σοβαρό πρόβλημα στη δημιουργία φάσεων και βρέθηκε να χάνει στο 18′ από εκπληκτικό γκολ του Μιχαϊλ Αντόνιο με ανάποδο ψαλίδι. Στην ανάπαυλα ο Γκουαρντιόλα πέρασε στο ματς τον Φόντεν αντί του Αγουέρο και ο Άγγλος διεθνής τον δικαίωσε άμεσα, πετυχαίνοντας το γκολ της ισοφάρισης στο 51′ από ασίστ του Ζοάο Κανσέλο. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων οι «σίτιζενς» είχαν τη μεγάλη ευκαιρία να πάρουν τη νίκη με το σουτ του Μαχρέζ, όμως ο Φαμπιάνσκι βρήκε τη μπάλα όσο χρειαζόταν για να τη στείλει στο δοκάρι.

Ο Πεπ Γκουαρντιόλα παρέταξε τους Έντερσον, Γουόκερ (78′ Ζιντσένκο), Ρούμπεν Ντίας, Κανσέλο, Γκαρσία, Γκιντογάν, Ροντρίγκο, Μπερνάρντο Σίλβα (68′ Ντε Μπρόινε), Στέρλινγκ, Αγουέρο (46′ Φόντεν), Μαχρέζ.