Στους «4» του European Cup η Ανόρθωση

Την πρόκριση στους ημιτελικούς του European Cup πανηγυρίζει η ανδρική ομάδα χάντμπολ της Ανόρθωσης, παρά την ήττα που γνώρισε σήμερα (27/3) στη Λευκωσία από τη Μινάουρ Μπάια Μάρε με 23-18 (11-11 στο ημίχρονο). Με αυτή τη νίκη η ρουμανική ομάδα κάλυψε την διαφορά των πέντε τερμάτων, με την οποία είχε ηττηθεί στην έδρα της (22-27), στην πρώτη αναμέτρηση για την προημιτελική φάση της διοργάνωσης, ωστόσο οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα πήραν το «εισιτήριο» για τους «4» χάρη στα εκτός έδρας γκολ. Έτσι, η κυπριακή ομάδα, η οποία επέστρεψε φέτος σε ευρωπαϊκή διοργάνωση μετά από 22 χρόνια, συνεχίζει την εκπληκτική φετινή πορεία της στο European Cup. Στους ημιτελικούς η Ανόρθωση θα αναμετρηθεί με την Ίσταντς από τη Σουηδία.

Στο μεταξύ, την Γκορένιε Βελένιε θα αντιμετωπίσει η ανδρική ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ στην ημιτελική φάση του European Cup. Η ομάδα από τη Σλοβενία νίκησε σήμερα εντός έδρας τη Ζούμπρι με 28-24 (ημίχρονο 15-9), στον αγώνα ρεβάνς για την προημιτελική φάση της διοργάνωσης, και, σε συνδυασμό με την επικράτησή της στην πρώτη αναμέτρηση στην Τσεχία με 31-26, πήρε πανηγυρικά το «εισιτήριο» για τους «4». Βάσει του αποτελέσματος της κλήρωσης που πραγματοποιήθηκε στις 23 Φεβρουαρίου, η ΑΕΚ θα δώσει τον πρώτο ημιτελικό στην Αθήνα στις 17 Απριλίου, ενώ ο αγώνας ρεβάνς θα διεξαχθεί μια εβδομάδα αργότερα στο Βελένιε.

Τα αποτελέσματα της προημιτελικής φάσης και τα ζευγάρια της ημιτελικής φάσης στο European Cup των ανδρών έχουν ως εξής: