INTIME

Super League: Άντεξε και δικαιώθηκε η Λαμία στην Ξάνθη!

Υπερπολύτιμο βαθμό στη μάχη που δίνει για να απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας απέσπασε στα Πηγάδια η Λαμία από την Ξάνθη (0-0) στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Super League.

Διαβάστε εδώ τις αναλύσεις και τις προτάσεις των σημερινών (10/02) αγώνων της Bundesliga

Απέναντι στους Ακρίτες, που δεν κατάφεραν να σκοράρουν σε τέταρτο διαδοχικό ματς, οι Φθιώτες στάθηκαν πάρα πολύ καλά και θα μπορούσαν να κάνουν τη ζημιά στην αντεπίθεση, ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος.

Μάλιστα, η ομάδα του Μάκη Χάβου διαμαρτύρεται (δικαιολογημένα) για την φάση του πρώτου λεπτού, όταν ο βοηθός σταμάτησε με λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ τον Τσούκαλο, που έβγαινε μόνος απέναντι από τον Ζίβκοβιτς.

Το σύντομο φιλμ του αγώνα

Η Λαμία μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά μετά το 15΄ οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και πλησίασαν δύο φορές στο γκολ, αρχικά με την κεφαλιά του Λισγάρα στο 17΄ και πέντε λεπτά μετά με το σουτ του Μπαριέντος.

Η τελευταία και σημαντικότερη φάση του ημιχρόνου ανήκε πάντως στον Τσούκαλο, που βγήκε πολύ ωραία στην αντεπίθεση, αλλά είδε τον Ζίβκοβιτς να αποκρούει σωτήρια την προσπάθειά του.

Το δεύτερο μέρος ήταν κακό ποιοτικά με πολλά λάθη και συνεχείς διακοπές, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να απειλήσουν ουσιαστικά.

Το σουτ του Ντουρίτσκοβιτς στις καθυστερήσεις ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να επιδείξει το συγκρότημα του Ράσταβατς στο δεύτερο 45λεπτο, ενώ οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ικανοποιημένοι με το βαθμό για τη συνέχεια της Super League.