INTIME

Super League: «Βλέπει» Ευρώπη ο Παναιτωλικός, 5-0 τον Πανιώνιο

Σε τροχιά Ευρώπης μπήκε πια ο Παναιτωλικός, που πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνισή του συνέτριψε τον Πανιώνιο με 5-0 στο Αγρίνιο, στην καταληκτική αναμέτρηση της 24ης αγωνιστικής της Super League.

Διαβάστε εδώ την ανάλυση και την πρόταση της αναμέτρησης Γιουβέντους – Ατλέτικο Μαδρίτης (12/03)

Με τη νίκη της η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα έφτασε στους 33 βαθμούς, προσπέρασε τον Παναθηναϊκό και βρίσκεται πια στο -4 από τον Άρη και την πέμπτη θέση, που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο, αν και μπροστά της έχει τρία πολύ δύσκολα παιχνίδια, με ΠΑΟΚ, ΑΕΚ και Ολυμπιακό.

Το παιχνίδι είχε ουσιαστικά τελειώσει από το πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα πέτυχε τρία γκολ για να προηγηθεί με 3-0 και να μην ξανακοιτάξει πίσω, ενώ οι «κυανέρυθροι» ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Κότσιτς στο 59΄.

Οι πολλές και σημαντικές απουσίες των «κυανέρυθρων» δεν τους επέτρεψαν να διεκδικήσουν απολύτως τίποτα από το ματς, καθώς μόλις στο 20ό λεπτό βρέθηκαν να χάνουν 2-0.

Ο Άργκους στο 6΄ με κεφαλιά και ο Μπαϊρόβιτς στο 20΄ από ασίστ του Μανά έβαλαν τις βάσεις για τη μεγάλη νίκη του Παναιτωλικού, ενώ τα πάντα τελείωσαν στο 41΄ με τον Μάζουρεκ να «γράφει» το 3-0 και να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι δεν «κατέβασαν ταχύτητα» ούτε στο δεύτερο μέρος. Με το ξεκίνημά του και πάλι ο Μάζουρεκ εκμεταλλεύτηκε ένα ακόμη ολέθριο λάθος της άμυνας του Πανιωνίου (Σταυρόπουλος) και με πλασέ από κοντά «έγραψε» το 4-0, μέσα σε αποθέωση, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 71΄ ο Μπαρμπόσα.

Η απόδοση της αμυντικής γραμμής των φιλοξενούμενων ήταν τόσο κακή, ώστε στο 52΄ ο Άκης Μάντζιος αντικατέστησε ταυτόχρονα τον τερματοφύλακα Μανοΐλοβιτς και τον Σταυρόπουλο.