Super League: «Βλέπει» Ευρώπη ο Παναιτωλικός!

Ο Παναιτωλικός βρέθηκε στο 25΄ να προηγείται με 2-0 (Ουίλιαν, Μοράρ) και στο δεύτερο ημίχρονο… δεν βγήκε στο γήπεδο! Ο Απόλλωνας μείωσε στο 47′ σε 2-1 (Τομάς) και όντας καλύτερος πάλεψε για να φύγει από το Αγρίνιο με τον βαθμό, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε!

Η ανάλυση και η πρόταση της αναμέτρησης Ερυθρός Αστέρας – Παρί Σεν Ζερμέν (11/12) ΕΔΩ

Ο Παναιτωλικός δεν χρειάστηκε παραπάνω από τρία λεπτά για να θέσει τις βάσεις για τη νίκη επί του Απόλλωνα Σμύρνης. Με το… καλημέρα του παιχνιδιού, ο Μπαρμπόσα άνοιξε το σκορ, ενώ 22 λεπτά αργότερα, ο Μοράρ έδωσε «μαξιλαράκι» ασφαλείας, ανεβάζοντας το σκορ στο 2-0.

Εξ’ αρχής του έργο του Απόλλωνα Σμύρνης ήταν δύσκολο, ωστόσο ο Παναιτωλικός τον έστησε από νωρίς με την πλάτη στον… τοίχο.

Το γρήγορο φιλμ

Η ομάδα του Αγρινίου ανέλαβε στο πρώτο ημίχρονο τα ηνία του παιχνιδιού και εξαργύρωσε την υπεροχή της με τα δύο γρήγορα γκολ απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης που προσπάθησε να βρει τις απαντήσεις, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως μετά την επίτευξη τέρματος του Μοράρ, ο Μπάμπης Τεννές προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή, θέλοντας να ανακατέψει την τράπουλα.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι φιλοξενούμενοι πήραν σκυτάλη από τον Παναιτωλικό, μείωσαν σε 2-1 με τον Μπεντινέλι και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην εξέλιξη της αναμέτρησης.

Το παιχνίδι απέκτησε πολύ καλό ρυθμό, με εκατέρωθεν ευκαιρίες και τον Απόλλωνα Σμύρνης να παίζει τα… ρέστα του, βγάζοντας ψυχή προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση, ωστόσο ο «Τίτορμος» είχε την απαιτούμενη συγκέντρωση στην άμυνα, μη επιτρέποντας τους φιλοξενούμενους να παραβιάσουν την εστία τους.

Το αποτέλεσμα σκόρπισε χαμόγελα στις τάξεις της ομάδας του Αγρινίου, «σκαρφαλώνοντας» στην όγδοη θέση της βαθμολογίας, μόλις έναν βαθμό μακριά από την πέμπτη θέση, ενώ αντίθετα πίκρανε την «Ελαφρά Ταξιαρχία» που φαίνεται να χάνει το «τρένο» της παραμονής, μένοντας στους δύο βαθμούς.