INTIME

Super League: Επέστρεψε στις νίκες ο ΠΑΣ Γιάννινα

Στις επιτυχίες επέστρεψε ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος με γκολ του Δημήτρη Μάνου στο 7΄, επιβλήθηκε με 1-0 του Απόλλωνα Σμύρνης στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League.

Η «ελαφρά ταξιαρχία» μετά την ήττα αυτή βρέθηκε ακόμη πιο κοντά στον υποβιβασμό, ωστόσο, έχει δικαιολογημένα παράπονα από τη διαιτησία, καθώς στο 75ο λεπτό έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω της άδικης αποβολής του τερματοφύλακα Βάσιτς. Στα τελευταία 15 λεπτά οι φιλοξενούμενοι, που είχαν κάνει και τις τρεις αλλαγές, αγωνίστηκαν με τον αμυντικό Οριουέλα κάτω από τα δοκάρια της!

Το σύντομο «φιλμ» του αγώνα

Το ματς ξεκίνησε με τις ιδανικότερες προϋποθέσεις για τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο 7ο λεπτό κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με το «παρθενικό» γκολ του Δημήτρη Μάνου, ο οποίος αποκτήθηκε πρόσφατα δανεικός από τον Ολυμπιακό.

Ο Απόλλωνας αντέδρασε στο 9′, όταν έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ναζλίδη να κάνει αδύναμο πλασέ απέναντι από τον Βελίδη και ο γκολκίπερ του ΠΑΣ μπλόκαρε.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι απειλητικοί και στο 18′ έχασαν φοβερή διπλή ευκαιρία, όταν ο Μπεντινέλι έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι!

Στην επαναφορά, ο Κύργιας έδωσε στον αμαρκάριστο Οριουέλα, ο οποίος με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής… κατάφερε να στείλει την μπάλα πάνω στον Βελλίδη!

Στην επανάληψη, το ματς συνέχισε να είναι ποιοτικό και με αρκετές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Η φάση του αγώνα, πάντως, έγινε στο 75ο λεπτό, όταν ο Απόλλωνας έμεινε, άδικα, με δέκα παίκτες.

Τότε ο Μάνος έφυγε στην αντεπίθεση, προσπάθησε να πλασάρει τον Βάσιτς, που ήταν εκτός εστίας, με την μπάλα να βρίσκει καθαρά στο κεφάλι του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, αλλά ο διαιτητής του έδειξε την κόκκινη κάρτα!

Ο Μπάμπης Τεννές είχε ολοκληρώσει τις τρεις αλλαγές του και έδωσε εντολή στον Οριουέλα να καθίσει κάτω από τα δοκάρια. Μάλιστα ο Οριουέλα είχε δύο σωτήριες επεμβάσεις στα τελευταία λεπτά!