Super League: «Καθάρισε» στο β’ μέρος ο Παναθηναϊκός, 2-0 τον Άρη

Ο Παναθηναϊκός με τα δύο πρόσωπα στο άδειο λόγω τιμωρίας, ΟΑΚΑ, επικράτησε επί του Άρη με σκορ 2-0 στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Super League.

Διαβάστε εδώ τις αναλύσεις των σημερινών (07/04) αγώνων της Superleague

Στο πρώτο μέρος ο Παναθηναϊκός ήταν κακός, στο δεύτερο εξαιρετικός και ανταμείφθηκε για την απόδοσή του στο διάστημα αυτό με δύο γκολ, επικρατώντας με 2-0 του Άρη, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Super League.

Με το «τρίποντο» αυτό η ομάδα του Γιώργου Δώνη διατήρησε τις μαθηματικές ελπίδες που έχει για την 5η θέση, αν και μιλάμε για ένα θαύμα προκειμένου να το πετύχει.

Οι άδειες εξέδρες, αλλά και οι σημαντικές απουσίες που είχε (Μπουζούκης, Κουλιμπαλί), επηρέασαν στο πρώτο μέρος το «τριφύλλι». Οι γηπεδούχοι ήταν πάρα πολύ κακοί, δεν μπορούσαν να βρεθούν στον αγωνιστικό χώρο και δεν ανησύχησαν ούτε μία φορά τον Κουέστα.

Το σύντομο φιλμ της αναμέτρησης

Στο καλό του πρώτο μέρος ο Άρης δεν δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, ωστόσο, είχε τον απόλυτο έλεγχο στο ματς, ήταν καλύτερα οργανωμένος από τον αντίπαλο του και στο 23΄ «άγγιξε» το γκολ με τον Μαρτίνες να «σημαδεύει» το οριζόντιο δοκάρι του Διούδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ήταν… άλλη ομάδα και μέσα σε 12 λεπτά «καθάρισε» το ματς. Από το ξεκίνημα της επανάληψης οι «πράσινοι» άρχισαν να πιέζουν πιο ορθολογικά και προειδοποίησαν τον αντίπαλό τους στο δίλεπτο 57΄-58΄, όταν έχασαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ.

Αρχικά με την κεφαλιά του Ινσούα από το σημείο του πέναλτι, που έσωσε στη γωνία του ο Κουέστα και στο αμέσως επόμενο λεπτό, με τον Χρήστο Δώνη να μην μπορεί να πλασάρει τον γκολκίπερ του Άρη μέσα από την περιοχή.

Ο νεαρός μέσος, όμως, ήταν εύστοχος στο 62΄, όταν από τη καταπληκτική ασίστ του Μακέντα σχεδόν σε άδεια εστία άνοιξε το σκορ (1-0) για τους γηπεδούχους. Το γκολ έδωσε… φτερά στους παίκτες του Δώνη, οι οποίοι κυριάρχησαν στο γήπεδο και στο 74΄ όλα τελείωσαν.

Από το γύρισμα του Άλτμαν, ο Ινσούα από πλάγια θέση στην περιοχή με ένα καταπληκτικό ψηλοκρεμαστό σουτ «έγραψε» το 2-0, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Η αποψινή νίκη ήταν η δεύτερη συνεχόμενη για τους «πράσινους» μετά το «διπλό» επί του Απόλλωνα, το βράδυ της περασμένης Δευτέρας.