INTIME

Super League: «Καλπάζει» προς τον τίτλο ο ΠΑΟΚ! 1-5 τον Απόλλωνα

Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει να «τρέχει» την κούρσα προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε άνετα με 1-5 στην έδρα του Απόλλωνα Σμύρνης, συνεχίζοντας το αήττητο σερί του.

Διαβάστε εδώ την ανάλυση και την πρόταση της αναμέτρησης Λίβερπουλ – Μπάγερν (19/02)

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» σε 21 αγωνιστικές έχει πανηγυρίσει 19 φορές τη νίκη, ενώ μόλις δύο φορές ήρθε ισόπαλος με Ατρόμητο και ΑΕΚ (1-1 αντίστοιχα). Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου μία αγωνιστική πριν το ντέρμπι με τον Άρη την Κυριακή (24 Φεβρουαρίου), έκανε… στάση στην έδρα του Απόλλωνα και νικώντας με 1-5, έφτασε στους 57 βαθμούς στην Super League και 9 αγωνιστικές πριν το τέλος, οδεύει προς την κατάκτηση του τίτλου μετά από 34 χρόνια.

Το σύντομο φιλμ του αγώνα

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με δύο τέρματα, με τα γκολ των Πέλκα και Ολιβέιρα. Συνέχισε να πιέζει μέχρι που δικαιώθηκε, όταν στο 33ο λεπτό ο Μπίσεσβαρ «έγραψε» το 0-3. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε πιο χλιαρός στο πρώτο εικοσάλεπτο, γι’αυτό και δέχθηκε το γκολ από τον Απόλλωνα Σμύρνης με το τέρμα του Ούρσο στο 64ο λεπτό. Ο Λουτσέσκου αγχώθηκε και προχώρησε σε αλλαγές, με τους Σβιντέρφσκι – Ενρίκε – Ζαμπά, να περνούν στο παιχνίδι. Οι πρώτο δύο, Σβιντέρφσκι και Ενρίκε, ήταν εκείνοι που διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα, σκοράροντας στο 78ο και στο 89ο λεπτό αντιστοίχως.

Πλέον, ο ΠΑΟΚ κοιτά μπροστά του το ερχόμενο ντέρμπι της Κυριακής με τον Άρη, ενώ αν κερδίσει, θα φτάσει ακόμη πιο κοντά προς την κατάκτηση του τίτλου.