INTIME

Super League: Νίκη… μισή παραμονή ο ΟΦΗ

Ένα καλό 30λεπτο στο πρώτο μέρος ήταν αρκετό για τον ΟΦΗ να επικρατήσει με 1-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα στον «τελικό» της παραμονής στη Super League.

Τρεις… στροφές πριν από το φινάλε της περιόδου, οι Κρήτες με το «τρίποντο» αυτό πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα, πλησίασαν στο -1 το σημερινό τους αντίπαλο και δικαιολογημένα κάνουν όνειρα παραμονής στα μεγάλα σαλόνια.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Η ομάδα του Χάιμε Βέρα ήταν ανώτερη σε όλους τους τομείς από τα πρώτα λεπτά, πίεσε για να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και στο 15΄ είχε την πρώτη της ευκαιρία με το δυνατό σουτ του Κοροβέση από το ύψος της περιοχής να μπλοκάρει ο Βελλίδης.

Κόντρα στη ροή του αγώνα η ομάδα του Πετράκη «άγγιξε» το γκολ στο 16΄, με τον Κρίζμαν να περνά τον Μιχόγεβιτς και τον Σωτηρίου, αλλά έχασε την ισορροπία του κι έπεσε στο έδαφος πριν πλασάρει.

Η ανωτερότητα των γηπεδούχων επιβραβεύτηκε στο 20΄. Ο Βαζ κατέβασε άψογα την μπάλα στην περιοχή (έφυγε από κανονική θέση), γύρισε το σώμα του και με αριστερό σουτ (η μπάλα βρήκε στο πόδι αμυντικού του ΠΑΣ Γιάννινα κι άλλαξε πορεία) νίκησε τον Βελλίδη (1-0). Για τον άσο του ΟΦΗ ήταν το δεύτερο εφετινό γκολ στη Super League.

Τη μεγαλύτερη ευκαιρία του στον αγώνα έχασε ο ΠΑΣ στο 42΄ με τον Κριζμάν να βρίσκεται τετ-α-τετ μεε τον Σωτηρίου και τον γκολκίπερ του ΟΦΗ να βγαίνει νικητής.

Παρότι «κυνηγούσε» το σκορ, ο ΠΑΣ ήταν υποτονικός και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να βγάλουν σημαντικές φάσεις στα καρέ του Σωτηρίου, ενώ από την πλευρά τους οι Κρήτες έδιναν χώρο στους αντιπάλους τους με στόχο να «χτυπήσουν» στον αιφνιδιασμό και να «καθαρίσουν» το ματς.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έβγαλαν τη μεγάλη φάση στις καθυστερήσεις με το δοκάρι του Βουό και μπορεί να μην έγινε το 2-0, αλλά πέτυχαν αυτό που ήθελαν και δικαιολογημένα ελπίζουν σε παραμονή, σε αντίθεση με τους Ηπειρώτες που έμπλεξαν ακόμη περισσότερο.