(ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Super League: Ξεχωρίζει το ντέρμπι ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός

Όλα τα βλέμματα είναι στραμμένα στην Τούμπα για το αποψινό ντέρμπι της Stoiximan Super League μεταξύ Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ.

Χθες, ο Παναθηναϊκός αν και παίκτη παραπάνω για περίπου μία ώρα αγώνα, δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Λαμίας, 2-2 το τελικό σκορ. Ο Άρης πέρασε με 2-0 από την έδρα του Ατρόμητου.

Στη Λεωφόρο η Λαμία, που έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 38ο λεπτό, εξαιτίας της αποβολής του Μαρτίνεθ, κατάφερε να πάρει προβάδισμα απέναντι στον Παναθηναϊκό στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με εντυπωσιακή ατομική ενέργεια του Καρλίτος.Ο Μπερνάρ ισοφάρισε στο 3ο λεπτό του έξτρα χρόνου για τους «πράσινους», που έφτασαν στην ανατροπή στο 59΄ με το γκολ του Γερεμέγιεφ.

Η Λαμία βρήκε ισοφάρισε σε 2-2 στο 68΄ με σκόρερ τον Τσιλούλη.

Ο Κώτσιρας στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και ο Παναθηναϊκός απώλεσε δυο πολύτιμους βαθμούς σε μία αναμέτρηση που διαμαρτύρεται για την διαιτησία αλλά και την εν γένη αντιμετώπιση που έχει η ομάδα του στο πρωτάθλημα.

«Σήμερα εκτός από τα αμφισβητούμενα πέναλτι δόθηκαν αστείες καθυστερήσεις. Το λέω και για την ΚΕΔ και για όλους είναι ντροπή αυτό που συμβαίνει. Έχουμε τα βλακώδη μέτρα της κυβέρνησης ”κερασάκι στην τούρτα”, ένα άχρηστο υπουργείο που δεν ξέρει τι κάνει το αριστερό χέρι το δεξί. Δεν πάει καλά η κατάσταση δυστυχώς», δήλωσε ο ιδιοκτήτης της ΠΑΕ Παναθηναϊκός, Γιάννης Αλαφούζος.

Στο Περιστέρι ο Άρης κέρδισε πέναλτι στο 32ο λεπτό, σε χέρι του Κούεν και ο Μορόν άνοιξε το σκορ κόντρα στον Ατρόμητο. Ο Νταρίντα στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Απόψε δεσπόζει το ντέρμπι της Τούμπας μεταξύ ΠΑΟΚ και Ολυμπιακού στις 20:30.

Ο Λουτσέσκου δε θα έχει στη διάθεσή του τον τιμωρημένο Τάισον, επιστρέφει ο Κωνσταντέλιας, ενώ Μουργκ και Ντεσπόντοφ θα ξεκινήσουν βασικοί.

Με τον Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ να ετοιμάζει εκτενές rotation και να αφήνει εκτός αποστολής παίκτες όπως ο Αλεξανδρόπουλος, ο Ντόη και ο Ελ Αραμπί, που αγωνίστηκαν κόντρα στη Φερεντσβάρος, ο Ολυμπιακός βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη με σκοπό να πάρει ένα αποτέλεσμα που θα τον βάλει ξανά στην κούρσα διεκδίκησης του τίτλου.

Συνοπτικά, το σημερινό πρόγραμμα, περιλαμβάνει τις αναμετρήσεις Βόλος – ΠΑΣ Γιάννινα, ΑΕΚ – Κηφισιά και ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός.