Superettan: Έτοιμη να πιάσει κορυφή η Μιάλμπι

Η Μιάλμπι υποδέχεται τη Νόρμπι για τη 18η αγωνιστική της Superettan Σουηδίας με το κίνητρό της να είναι μεγάλο, καθώς με νίκη θα βρεθεί μόνη πρώτη στην κορυφή.

Σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση βρίσκεται η Μιάλμπι. Επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Μπράγκε την προηγούμενη αγωνιστική και πανηγύρισε την τρίτη διαδοχική της νίκη στην κατηγορία. Βρίσκεται στο -2 από την κορυφή την οποία και θα πιάσει σε περίπτωση που κερδίσει εντός τη Νόρμπι.

Μεστή η εμφάνισή της στο ματς με τη Μπράγκε. Προηγήθηκε με τον νεαποκτηθέντα Μάικλ Ομόχ (35′), ισοφαρίστηκε με αυτογκόλ στο 55′, πήρε τη νίκη με πέναλτι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η ψυχολογία της Μιάλμπι όπως είναι φυσικό βρίσκεται στα ύψη και άπαντες στο εσωτερικό της ζουν και αναπνέουν για το ματς με τη Νόρμπι. Στα “κάγκελα” οι οπαδοί της, αναμένεται να δώσουν βροντερό παρών στο ματς. Η Μιάλμπι εντός έδρας είναι πανίσχυρη με 7 νίκες και 2 ήττες, ενώ διαθέτει μία από τις καλύτερες εντός έδρας άμυνες με 6 γκολ.

Η φόρμα της Νόρμπι

Η Νόρμπι επικράτησε 3-1 εντός έδρας της Έστερ την προηγούμενη αγωνιστική και επέστρεψε στις νίκες μετά από 3 σερί ήττες. Άνοιξε το σκορ λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (41′), πέτυχε δύο ακόμη στις αρχές και στα μέσα του δευτέρου (48′, 68′). Δέχθηκε τη μείωση του σκορ όταν όλα είχαν κριθεί (73′). Σημαντική νίκη κυρίως ψυχολογίας.

Η Νόρμπι βρίσκεται στην έβδομη θέση της βαθμολογίας με απολογισμό 7 νίκες, 5 ισοπαλίες και 5 ήττες. Εκτός έδρας είναι αδύναμη (2 νίκες, 4 ισοπαλίες και 3 ήττες). Προέρχεται από 3 σερί εκτός έδρας ήττες, ενώ έχει μόλις μία νίκη στα πέντε τελευταία εκτός έδρας. Ομάδα του under, με 9 σε 17 ματς.