Συνεχίζονται οι «βόμβες» στη Ρώμη: Εκτός τουρνουά οι Ρούμπλεφ και Σίνερ

Μετά από τον αποκλεισμό του Κάρλος Αλκαράθ από τον νο135 του κόσμου Φάμπιαν Μαρόζαν, η σημερινή μέρα στο Masters της Ρώμης έκρυβε άλλες δύο τεράστιες εκπλήξεις.

Την πρώτη έκανε ο Αργεντινός, Φεντερίκο Τσερούντολο (νο31 στην ATP) ο οποίος απέκλεισε τον Γιανικ Σίνερ (νο8) και μάλιστα με ανατροπή (6-7/3/, 6-2, 6-2), και λίγο αργότερα ήταν η σειρά του Αντρέι Ρούμπλεφ (νο6 στον κόσμο) να μείνει εκτός συνέχειας από τον Γερμανό, Γιανίκ Χάνφμαν (νο108) με 2-1 σετ (6-7, 6-4, 3-6).

Για τους Τσερούντολο και Χάνφμαν ήταν η πρώτη φορά στην καριέρα τους που θα βρεθούν σε προημιτελική φάση τουρνουά 1000 της ATP, προς απογοήτευση του ιταλικού κοινού που είδε τον Σίνερ να μην συνεχίζει στη διοργάνωση.

Αυτό συνέβη διότι ο Αργεντινός έπαιξε καταπληκτικό τένις στα δύο τελευταία σετ, εκμεταλλευόμενος την τραγική μέρα που βρέθηκε ο Σίνερ πίσω από το σερβίς του. Ο Ιταλός έφτασε πολύ κοντά στο 1-0, όταν με μπρέικ προηγήθηκε 6-5, αλλά ο Τσερούντολο είχε την «απάντηση» κι έστειλε το σετ στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Σίνερ ήταν εξαιρετικός και με 2 μίνι μπρέικ έφτασε άνετα στο 7/3.

Από κει και πέρα, όμως, ο Τσερούντολο κυριάρχησε και πήρε πολύ εύκολα τα δύο επόμενα σετ με 6-2, 6-2, σφραγίζοντας με τον πλέον εμφατικό τρόπο τη μεγάλη ανατροπή στο ματς και την πρόκρισή του στους προημιτελικού της Ρώμης. Εκεί, όπου θ΄ αντιμετωπίσει τον Κάσπερ Ρούουντ, ο οποίος στο καλύτερό του παιχνίδι στη σεζόν επικράτησε του Λάσλο Τζέρε με 6-3, 6-1.

Τη… σκυτάλη πήρε αργότερα ο Γερμανός, Γιανίκ Χάνφμαν, ο οποίος μπορεί να μην χρειάστηκε την ανατροπή, αλλά κατάφερε να «πετάξει έξω» από τη συνέχεια του τουρνουά ένα από τα φαβορί για τον τελικό.

Το νο108 της παγκόσμιας κατάταξης δεν πτοήθηκε από την ισοφάριση του Αντρέι Ρούμπλεφ και με 6-3 στο σετ που έκρινε τον αγώνα έκανε το 2-1 και πήρε πανηγυρικά το «εισιτήριο» για τους «8» του τουρνουά.

Επόμενος αντίπαλος του Γερμανού θα είναι ο νικητής του εν εξελίξει αγώνα, ανάμεσα στον Αλεξάντερ Ζβέρεφ και στον Ντανίλ Μεντβέντεφ.