Tο «κάζο» της Ιταλίας από την Βόρεια Κορέα..ετών 53

«κάζο» της Ιταλίας από την. Πενήντα τρία χρόνια συμπληρώνονται σήμερα από την ήττα (1-0) της Ιταλίας από την Βόρεια Κορέα. Μία ημέρα σαν σήμερα, στις 19 Ιουλίου 1966 στο Μίντλεσμ…. «κάζο» της Ιταλίας από την. Πενήντα τρία χρόνια συμπληρώνονται σήμερα από την ήττα (1-0) της Ιταλίας από την Βόρεια Κορέα. Μία ημέρα σαν σήμερα, στις 19 Ιουλίου 1966 στο Μίντλεσμ…. ροη

Πενήντα τρία χρόνια συμπληρώνονται σήμερα από την ήττα (1-0) της Ιταλίας από την Βόρεια Κορέα. Μία ημέρα σαν σήμερα, στις 19 Ιουλίου 1966 στο Μίντλεσμπρο, σημειώθηκε μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στην Ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων.

Η Βόρεια Κορέα ήταν στον 4ο όμιλο μαζί με Ιταλία, Σοβιετική Ένωση και Χιλή. Στον τρίτο και τελευταίο αγώνα τους στον όμιλο, οι Ασιάτες αντιμετώπισαν την Ιταλία, που της αρκούσε μία ισοπαλία για να προκριθεί στα προημιτελικά.

Όμως η Βόρεια Κορέα έκανε την έκπληξη και νίκησε 1-0 με γκολ στο πρώτο ημίχρονο από τον Πακ Ντου-Ικ, ενός οδοντιάτρου που οι φήμες ανέφεραν ότι ποτέ δεν ασκούσε το επάγγελμά του…

© ΑΠΕ-ΜΠΕ ΑΕ. Τα πνευματικά δικαιώματα ανήκουν στο ΑΠΕ-ΜΠΕ ΑΕ.