ΘΕΜΑ- Οι 12 ανατροπές του Παναθηναϊκού από το 2014

Ο Παναθηναϊκός ήταν το «αφεντικό» του αθηναϊκού ντέρμπι και επικράτησε με 3-2 της ΑΕΚ. Οι «πράσινοι» με εντυπωσιακή ανατροπή, αν και βρέθηκαν με 2-0 πίσω στο σκορ, πήραν τους τρεις βαθμούς και ταυτόχρονα μεγάλη ψυχολογική και βαθμολογική «ανάσα».

Το Αθηναϊκό – Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων γυρίζει τον χρόνο πίσω και παρουσιάζει τις 12 ανατροπές (πέραν της χθεσινής) που το «τριφύλλι» βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά πήρε τη νίκη, τα τελευταία πέντε χρόνια.  Από τα τέσσερα γκολ που πέτυχε ο Μπεργκ απέναντι στη Μίντιλαντ, έως το διπλό του Παναθηναϊκού στην Τούμπα με γκολ στις καθυστερήσεις. Οι «πράσινοι» έχουν… γυρίσει τρεις φορές παιχνίδι στον επιπρόσθετο χρόνο!

29.9.2018 Παναθηναϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα 2-1
Για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος ο Παναθηναϊκός υποδεχόταν τον ΠΑΣ Γιάννινα. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 23′ με τον Κριζμάν, αλλά η αντίδραση των «πράσινων» ήταν άμεση. Στο 43′ ο Χατζηγιοβάνης ισοφάρισε και ο Μακέντα στο 59′ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

24.10. 2017 Αναγέννηση Καρδίτσας – Παναθηναϊκός 1-2
Το «τριφύλλι» αντιμετώπιζε για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας την Αναγέννηση στην Καρδίτσα. Ο Πλαβούκος στο 14′ σόκαρε τον Παναθηναίκό, ο οποίος στις καθυστερήσεις κατάφερε να πάρει τη νίκη. Αρχικά ο Μουνιέ είχε ισοφαρίσει στο 52′ και στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου ο Μόλινς έκανε το 1-2.

3.8.2017 Καμπάλα – Παναθηναϊκός 1-2
Για τα προκριματικά του Europa League ο Παναθηναϊκός έχοντας στις αποσκευές του το 1-0 του πρώτου αγώνα ταξιδεύει στο Αζερμπαϊτζάν να αντιμετωπίσει την Καμπάλα. Στο 52′ ο Μολέντο στέλνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και βάζει φωτιά στο ματς. Ο Λιντ στο 63′ ισοφάρισε και τρία λεπτά αργότερα ο Καμπέσας διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

31.05.2017 ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-3
Για την 6η αγωνιστική των πλέι όφ ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2. Ο Μπίσεσβαρ έκανε το 1-0 στο 20′ και οχτώ λεπτά αργότερα ισοφάρισε ο Κλωναρίδης. Ο Ενρίκε στο 68 έδωσε εκ νέου προβάδισμα στο «δικέφαλο», αλλά ο Λοντ στο 82′ έκανε το 2-2. Το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες σημείωσε ο Μολινς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων….