Το «έσωσε» στο τέλος το Μαρόκο, 1-1 στο Κονγκό

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Βισά στο 12′ κι έχασαν πολλές ευκαιρίες για να σημειώσουν και δεύτερο τέρμα.

Το Μαρόκο των «λαμπερών» Χακίμι και Μπουνού έμοιαζε ως το απόλυτο φαβορί πριν από το πρώτο ματς με το Κονγκό για τα play off της Αφρικανικής Ζώνης, όμως είναι αλήθεια πως τα… χρειάστηκε μέχρι να «αποδράσει» από την Κινσάσα με το τελικό 1-1, παίρνοντας μικρό προβάδισμα για την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2022 του Κατάρ, ενόψει της ρεβάνς της Τρίτης (29/3) στην Καζαμπλάνκα.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Βισά στο 12′ κι έχασαν πολλές ευκαιρίες για να σημειώσουν και δεύτερο τέρμα. Το Μαρόκο ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο 45λεπτο κι αφού έχασε πέναλτι με τον Ριάν Εμαέ στο 54′ (πάνω απ’ τα δοκάρια η εκτέλεσή του), έφερε το ματς στα ίσα με τον Τισουνταλί στο 76′ (είχε περάσει στο γήπεδο έξι λεπτά νωρίτερα). Το Κονγκό ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ενγκοντά στο 85′ με δεύτερη κίτρινη (θα χάσει τη ρεβάνς της Τρίτης).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των πρώτων αγώνων για τα play off της Αφρικανικής Ζώνης για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2022 του Κατάρ:

Λ.Δ. Κονγκό-Μαρόκο           1-1