Τρέντο -Άρης 69-67: Ήττα στο φινάλε στην Ιταλία

Ο Άρης έκανε συγκλονιστική προσπάθεια στην Ιταλία απέναντι στην Τρέντο καθώς επέστρεψε από το -15 αλλά οι χαμένες βολές σε συνδυασμό με μια κακή άμυνα στο φινάλε του στέρησαν τη νίκη.

Ο ΆΡΗΣ αγωνίστηκε δίχως τους Τολιόπουλο, Γκάλινατ και Σανόγκο και ήταν (επιθετικά) κακός με συνέπεια να βρεθεί στο -15 (62-47) περίπου πέντε λεπτά πριν το φινάλε, έκανε μια τρομερή προσπάθεια και θα μπορούσε να είχε φύγει νικητής από την Ιταλία.

Πλήρωσε όμως βαρύ τίμημα για τις τέσσερις βολές που έχασε στο τελευταίο λεπτό, κυρίως όμως για ένα αμυντικό λάθος το οποίο έδωσε στον Κουίν Έλις το δικαίωμα να σκοράρει 0.9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ο Άρης επέστρεψε και πάλι από το -15 και στο τέλος, οι χαμένες βολές είχαν βαρύ τίμημα. Ο Μποχωρίδης έχασε μία, ο Καλόγηρος δύο, άλλη μία και ο Χάρελ. Κυρίως όμως ο Άρης λειτούργησε λανθασμένα στην κρισιμότερη επίθεση του αγώνα δίνοντας το δικαίωμα στον Έλις να βάλει ένα εύκολο καλάθι… τρυπώνοντας στη ρακέτα της ελληνικής ομάδας

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Σημασία δεν έχουν οι αριθμοί αλλά αυτός που έβαλε το νικητήριο καλάθι και στην προκειμένη περίπτωση αυτός ήταν ο Κουίν Έλις.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ:Ο Καμάρ Μπάλντουιν άλλαξε τις ισορροπίες στο παιχνίδι με την εκτέλεσή του από μακρινή απόσταση, τη δημιουργία αλλά και το κλέψιμο.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Ρόνι Χάρελ έκανε τα πάντα στο γήπεδο με άμυνες, σκορ, κλεψίματα και καθαρό μυαλό.

ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Μάρκους Καρ δεν ανταποκρίνεται ούτε στο ελάχιστο στον ρόλο του, τον Μπλούμπεργκς ο οποίος παραμένει εκτός ρυθμού

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Τρέντο τελείωσε το παιχνίδι με 18 ασίστ και ο Άρης είχε μόλις επτά. Επίσης, είχε εννιά επιπλέον κατοχές από την ελληνική ομάδα από τα επιθετικά ριμπάουντ.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Μετά τον εκτός έδρας αγώνα με το Μαρούσι ο Άρης θα ταξιδέψει στα Κανάρια Νησιά για τον αγώνα με την Γκραν Κανάρια ενώ η Τρέντο θα φιλοξενήσει την Ουλμ.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 32-32, 53-43, 69-67

Πηγή: gazzetta.gr