Τσιτσιπάς: Αποκλείστηκε πρόωρα από το τουρνουά Χάλε μετά την ήττα του από τον Τζάρι

Ο Τσιτσιπάς υπέστη αποκλεισμό από τον Τζάρι στο τουρνουά τένις του Χάλε.

Η προσπάθεια του 24χρονου τενίστα να προκριθεί στην οκτάδα του Terra Wortmann Open δεν στέφθηκε με επιτυχία, καθώς δεν βρήκε τις λύσεις απέναντι στο εξαιρετικό σερβίς του Χιλιανού (νο28 στον κόσμο). Ο Τσιτσιπάς είχε την ευκαιρία του στο πρώτο game του αγώνα να προηγηθεί με μπρέικ, δεν τα κατάφερε και από κει και πέρα ο Τζάρι δεν τους έδωσε άλλα περιθώρια. Οι δύο τενίστες «έλυσαν τις διαφορές τους» στο τάι μπρέικ, όπου ο Χιλιανός κατάφερε να επικρατήσει με 9-7 και να προηγηθεί.

Στο δεύτερο σετ, ο Τζάρι έκανε καθοριστικό μπρέικ στο 11ο game, προηγήθηκε με 6-5 και κρατώντας το σερβίς του έκλεισε τον αγώνα και προκρίθηκε στους προημιτελικούς, όπου θ΄ αντιμετωπίσει έναν εκ των Αλεξάντερ Ζβέρεφ και Ντένις Σαποβάλοφ (με την αναμέτρηση αυτή θα κλείσει το πρόγραμμα στο κεντρικό κορτ).

Πλέον, ο Τζάρι με τη σημερινή του νίκη προηγείται με 2-1 του Τσιτσιπά στις μεταξύ τους συναντήσεις στο κορτ, ενώ έκανε το «2 στα 2» απέναντι στον Έλληνα τενίστα σε επιφάνεια με γρασίδι μετά την επικράτησή του στο Libema Open του 2019, τότε σε τρία σετ (6-4, 3-6, 6-4).

Να σημειωθεί ότι εκτός από τον αποκλεισμό, ο Τσιτσιπάς με την 13η ήττα του στο γρασίδι (έχει 17 νίκες) έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει ακόμα περισσότερο τον Κάσπερ Ρουντ στην κατάταξη απέχοντας (πριν από  το σημερινό ματς με τον Τζάρι) μόλις 245 βαθμούς.