Τσιτσιπάς – Τιάφο 2-0: Με σαρωτική εμφάνιση στους «16» του Indian Wells

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και εντυπωσιάζει μέχρι στιγμής με τις εμφανίσεις του στο Indian Wells.

Μετά τον Πούιγ, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας “καθάρισε” με συνοπτικές διαδικασίες (6-3, 6-3) και τον Αμερικανό Φράνσις Τιάφο για να πάρει το εισιτήριο για τους “16” της διοργάνωσης.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θέλει να φτάσει μακριά στο φετινό Indian Wells και να μαζέψει πολλούς βαθμούς, προκειμένου να επιστρέψει στο Top 10 της κατάταξης. Πέρυσι, έχασε στην πρεμιέρα του, ωστόσο φέτος δείχνει ικανός για μεγάλα πράγματα.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε άνετα και του Φράνσις Τιάφο με 2-0 σετ (6-3, 6-3) και προκρίθηκε στους “16” της διοργάνωσης σε μόλις 1 ώρα και 17 λεπτά.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε εξαιρετικά χτυπήματα, δυσκόλεψε τον Τιάφο σχεδόν σε όλα τα σέρβις γκέιμ του, κατάφερε να το “σπάσει” αρκετές φορές και έφτασε άνετα στη νίκη.

Αυτή ήταν η 6η φορά που οι δύο παίκτες βρέθηκαν ως αντίπαλοι, με τον Τσιτσιπά να ισοφαρίζει σε 3-3 τον Αμερικανό, που μέχρι πρότινος μετρούσε μια νίκη περισσότερη, με την πιο πρόσφατη να είναι αυτή στο Laver Cup του 2022.

Να σημειωθεί ότι ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέτυχε την πρώτη νίκη του επί τενίστα του Top 20 για τη φετινή σεζόν!

Ο επόμενος αντίπαλός του θα γίνει γνωστός μετά την ολοκλήρωση του αγώνα του Άντρεϊ Ρούμπλεφ με τον Γίρι Λέχετσκα, που θα ξεκινήσει μετά τα μεσάνυκτα.