Ξανά στην κορυφή η Λιλ

Η Λιλ πέρασε νικηφόρα από τη δύσκολη έδρα της Ναντ με 2-0, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος, και ανέβηκε ξανά -μόνη πρώτη- στην κορυφή της βαθμολογίας, αφήνοντας δύο βαθμούς πίσω της τη Λιόν.

Νωρίτερα, η Μονακό, μετά από συναρπαστικό ματς, πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Νιμ με το εντυπωσιακό 4-3. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Νίκο Κόβατς παραμένει στο γκρουπ των πρωτοπόρων, ενώ μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Αλεξάντρ Γκολόβκιν, που πέτυχε χατ τρικ.

Στο μεταξύ, νίκη με ανατροπή πέτυχε η Μπρεστ, η οποία βρεθηκε πίσω στο σκορ, αλλά στο τέλος επικράτησε με 2-1 της Μπορντό. Οι «γιρονδίνοι» προηγήθηκαν με τον Χβανγκ στο 56ο λεπτό, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μπρεστ πίεσε και ανέτρεψε το σκορ με τους Μουνιέ (80′) και Φεβρ (85′). Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος:

Λοριάν-Ρεμς         1-0