INTIME SPORTS

Ανίκητος ο ΠΑΟΚ στάθηκε όρθιος και στη Λισαβόνα! (pics)

Δεν έχασε ούτε στο «Ντα Λουζ» της Λισαβόνας ο ΠΑΟΚ, όπου με χρυσή αλλαγή τον Αμρ Ουάρντα πήρε παλικαρίσια ισοπαλία (1-1) από την Μπενφίκα και μαζί το προβάδισμα για την πρόκριση στους χρυσοφόρους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Μετά το πολύ καλό 20λεπτο του ΠΑΟΚ, πήρε τον έλεγχο η Μπενφίκα χάνοντας πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 22′ με τον Πίτσι. Τέσσερα λεπτά αργότερο ο ίδιος παίκτης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στο 28′ είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει. Μετά το πολύ κακό δεκάλεπτο, ο δικέφαλος ισορρόπησε, αλλά στο 44′ ο Μαουρίτσιο πήγε άτσαλα πάνω στον Γκέτσον Φερνάντες με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Πίτσι ευστόχησε και η Μπενφίκα έκανε το 1-0 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Καλύτερα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Μπενφίκα, η οποία ήταν και η μοναδική που απειλούσε. Δυο φορές με τον Φακούντο Φερέιρα, ενώ στο 57′ ο Γκριμάλντο έκανε το σουτ έξω από την περιοχή – έδιωξε με δυσκολία ο Πασχαλάκης σε κόρνερ. Πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ στο 68′ – μετά από σέντρα του Μάτος, απελπιστικά άστοχος ο Ουάρντα μέσα από την περιοχή. Δυο λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ έκανε ξανά αισθητή την παρουσία του με πολύ ωραία κίνηση από τον Ζαμπά – έκανε το σουτ, ελάχιστα άουτ η μπάλα.

Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 76′. Φάουλ από τα δεξιά με εκτελεστή τον Πέλκα· πρώτη κεφαλιά από τον Μάτος – η μπάλα στο δοκάρι· στη συνέχεια η μπάλα πήγε στον Ουάρντα, ο οποίος έκανε το 1-1 για τον ΠΑΟΚ.

Πάνω-κάτω η μπάλα στο τελευταίο δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες να έχουν καλές στιγμές και τον Πασχαλάκη να κρατάει τον δικέφαλο μέσα στο παιχνίδι.

Πηγή: arenafm.gr