ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / EUROKINISSI

«Αέρας» ο Ολυμπιακός στο Ηράκλειο (1-3)

Μπορεί η αναμέτρηση στο Ηράκλειο να μην είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, όμως ο Ολυμπιακός έδειξε ότι έχει αφήσει πίσω τις τάσεις χαλάρωσης, επικρατώντας με 1-3 του ΟΦΗ. Σκόρερ οι Φορτούνης (2) και Ραντζέλοβιτς.

Η εικόνα του αγώνα

Μόλις στο 10ο λεπτό ο Φορτούνης έβαλε τους πρωταθλητές Ελλάδας σε θέση οδηγού, ευστοχώντας στο πέναλτι που κέρδισε ο Χασάν από τον Κουτρουμπή. Στο 22′ ο Χασάν τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Ελ Αραμπί. Έξι λεπτά αργότερα οι «ερυθρόλευκοι» διπλασίασαν τα τέρματά τους, με τον Ραντζέλοβιτς να μπαίνει από τα δεξιά στην περιοχή του ΟΦΗ και να σκοράρει με όμορφο σουτ.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-3 στο 52′, όμως το εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής του Μπουχαλάκη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Το 0-3 ήρθε τελικά στο 61′ ύστερα από εξαιρετικό συνδυασμό Ελ Αραμπί – Φορτούνη και πλασάρισμα του δεύτερου. Ο ΟΦΗ ανέβασε στροφές από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 1-3 στο 95′ με έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Δεληγιαννίδη.

Οι συνθέσεις

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Γουάιλι, Δεληγιαννίδης, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Βαφέας (46′ Γιαννούλης), Κοροβέσης, Βίκτορ (80′ Νάστος), Σακόρ (46′ Βαζ), Στάικος (71′ Σουρνάκης), Ναμπί (85′ Μπράουν), Νοικοκυράκης.

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Αλέν (87′ Καραργύρης), Τοροσίδης, Μπα, Παπαδόπουλος, Γκασπάρ (88′ Μαρτίνης), Μπουχαλάκης, Καφού, Λοβέρα (87′ Σουρλής), Φορτούνης, Ραντζέλοβιτς, Χασάν (25′ Αραμπί, 80′ Μπρούνο).