Απίστευτο παιχνίδι στη Γαλλία: Εννέα γκολ, τρεις κόκκινες κάρτες και διακοπή του αγώνα

Η αναμέτρηση αφορά τη Β’ κατηγορία της Γαλλίας

Ο κακός…χαμός επικράτησε στην αναμέτρηση της Δευτέρας ανάμεσα στη Μετς στην οποία είναι προπονητής ο Λάζλο Μπόλονι και στη Γκινγκάμπ του Στεφάν Ντιμόντ στη Γαλλία. Το σκορ έληξε 3-6 και το συγκεκριμένο παιχνίδι τα είχε…όλα!

Στο πρώτο τέταρτο το σκορ ήταν ήδη 3-1 ενώ ο «χορός των τερμάτων» άνοιξε με ένα αυτογκόλ το οποίο δεν μπαίνει ούτε στο PlayStation…Ο Βενσάν Μανκό γύρισε τη μπάλα στην εστία της ομάδας του με έναν απίστευτο τρόπο, και αυτή κατέληξε στα δίχτυα…Έξι λεπτά αργότερα (8′) ήρθε η ισοφάριση από το σημείο του πέναλτι, πριν ο Άλμπι Τζάλοου δώσει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του με κοντινή κεφαλιά και μια εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ περίπου από τα 20 μέτρα (16′, 3-1).

Στο 31ο λεπτό τα πράγματα όσον αφορά τις αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν αφού ο Κικί Κουγιατέ αντίκρισε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα. Η μια είχε να κάνει με ένα μαρκάρισμά του και η άλλη βγήκε μετά από διαμαρτυρία. Από εκεί και πέρα άρχισε να…χάνεται η μπάλα αφού οι παίκτες της Μετς έδειξαν τον εκνευρισμό τους προς το πρόσωπο του διαιτητή. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους έγινε το 3-2 με τον Στεφέν Κεμπέ. Πριν το γκολ ο Λιβολάντ μετά από «θέατρο» κέρδισε πέναλτι αλλά και την αποβολή του τερματοφύλακα Αλεξάντρ Ουκιτζά ο οποίος έκλαιγε την ώρα που έβγαινε από το γήπεδο μη μπορώντας να πιστέψει αυτό που έβλεπε.

Ο συμπαίκτης του, Κοφί Κουαό, είχε ήδη γονατίσει σε ένδειξη… παράδοσης, μιας και η παράβαση δόθηκε για ανεπαίσθητη και κατά λάθος επαφή στον ώμο του επιθετικού των φιλοξενούμενων. Περίπου με πέντε λεπτά καθυστέρηση έγινε το 3-3 και οι ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Μπορεί ο Λάζλο Μπόλονι να έκανε ό,τι ήταν ανθρωπίνως δυνατό για να πάρει κάτι η ομάδα του από την αναμέτρηση, ωστόσο ο 22χρονος Ντάνλεϊ Ζαν – Ζακ έκανε ένα απίστευτο τάκλιν με αποτέλεσμα να αποβληθεί με απευθείας κόκκινη. Η κατάσταση έδειξε ότι ήταν έτοιμη να βγει εκτός ελέγχου με αποτέλεσμα να σταματήσει το παιχνίδι για 30′ έτσι ώστε να μη μπουν οι οπαδοί στον αγωνιστικό χώρο και αρχίσουν να κυνηγάνε τον διαιτητή Πιερ Γκεγιούστ.

Ένα τρομερό γκολ του Ντιλάν Λουιζέρ στο 69′ έδωσε στην ουσία το τρίποντο στην Γκινγκάμπ, που διεύρυνε τη νίκη της με ακόμη δύο πανέμορφα τέρματα -το ένα με απευθείας φάουλ- στο 85′ και το 88′.