Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης: Πρόκριση στα ημιτελικά με νίκη 20-8 επί της Γεωργίας

Εντυπωσιακή εμφάνιση στην τελική φάση του World League, που λαμβάνει χώρα στην Τιφλίδα, πραγματοποίησε η εθνική υδατοσφαίρισης των ανδρών, στην φάση των 8 απέναντι στην οικοδέσποινα Γεωργία. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου επιβλήθηκε πολύ εύκολα με 20-8 και προκρίθηκε στα ημιτελικά, όπου αύριο (30/6, 17:15) θα αντιμετωπίσει πιθανότατα τον νικητή του αγώνα Μαυροβούνιο-Καζακστάν.

Η ελληνική ομάδα ήταν εντυπωσιακή σε μεγάλο μέρος του σημερινού αγώνα. Άκρως αποτελεσματική σε άμυνα και πήρε προβάδισμα 5-0 λίγο πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος, 10-3 στο ημίχρονο και 16-4 στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου. Με ένα φοβερό 11/13 στον παίκτη παραπάνω, υπήρξε τεράστια ομαδικότητα με 10 ασίστ στα 18 γκολ (τα άλλα δύο ήταν με πέναλτι) και είχε εννέα διαφορετικούς σκόρερ, με τον Γιάννη Φουντούλη να είναι οπρώτος σκόρερ με έξι τέρματα. Αμυντικά, το ελληνικό πρέσινγκ «στραγγάλισε» τους γηπεδούχους και ο Κώστας Γαλανίδης (που ήταν και πάλι η βασική επιλογή για τη θέση του τερματοφύλακα) έκανε 11 αποκρούσεις, τη στιγμή που η Γεωργία είχε μόλις 3/10 στον παίκτη παραπάνω (1/8 μέχρι λίγο πριν το φινάλε).

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 5-2, 6-1, 4-4

Διαιτητές: Γουίλις (Ν. Αφρική), Ντερβιέ (Γαλλία)
Οι συνθέσεις:
ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 3, Σκουμπάκης 1, Καπότσης 1, Φουντούλης 6, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης 2, Αργυρόπουλος 2, Μουρίκης 2, Κολόμβος, Γκιουβέτσης 2, Καλογερόπουλος, Γαλανίδης
ΓΕΩΡΓΙΑ (Ντέγιαν Στανόγεβιτς): Σουμπλάτζε, Καβταράτζε, Νταντβάνι 1, Ιμναϊσβίλι, Μπιτάτζε 1, Γέλατσα 2, Αντεϊσβίλι, Σουσιασβίλι 2, Μέσκι, Μαγκρακβελίτζε, Μπαράλντι, Βαπένσκι 2, Γκβετάτζε