Europa League: Βιγιαρεάλ – Άρσεναλ και Μάντσεστερ Γιουν. – Ρόμα τα ζευγάρια των ημιτελικών

Ολοκληρώθηκε χθες το βράδυ η προημιτελική φάση του φετινού Europa League, με τα φαβορί να επιβεβαιώνουν στην πράξη την ανωτερότητά τους και να παίρνουν το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκλεισε τη φάση των “8” με δεύτερη νίκη επί της Γρανάδας (2-0), χάρη στο γκολ του Καβάνι στο 6ο λεπτό και στο αυτογκόλ του Βαγιέχο στο 90′.

Ζευγάρωμα νικών είχαμε και για τη Βιγιαρεάλ, η οποία επικράτησε με 2-1 της Ντιναμό Ζάγκρεμπ επί ισπανικού εδάφους (0-1 το πρώτο ματς). Ο Πάκο Αλκάθερ άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό, ο Ζεράρ Μορένο έκανε το 2-0 στο 43′ και οι Κροάτες μείωσαν απλά με τον Όρσιτς στο 74′.

Η Άρσεναλ, από την πλευρά της, έκανε επίδειξη δύναμης στην Πράγα, μετατρέποντας σε… πάρτι τη ρεβάνς του 1-1 του Έμιρειτς κόντρα στη Σλάβια. 0-4 το τελικό σκορ για την ομάδα του Μίκελ Αρτέτα, με σκόρερ τους Πεπέ (18′), Λακαζέτ (21′ πέν. & 77′) και Σάκα (24′). Μάλιστα, στο 14′ είχε ακυρωθεί από το VAR και έτερο γκολ των Λονδρέζων.

Το πιο αμφίρροπο ζευγάρι ήταν αυτό της Ρόμα με τον Άγιαξ, με τους “τζιαλορόσι” να έχουν ως “προίκα” το νικηφόρο 1-2 του Άμστερνταμ. Ο Αίαντας κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με γκολ του Μπρόμπεϊ στο 49ο λεπτό και θα μπορούσε να αποκτήσει ισχυρό πλεονέκτημα για την πρόκριση, αν δεν ακυρωνόταν το γκολ του Τάντιτς στο 56′. Οι Ρωμαίοι ισοφάρισαν με τον Τζέκο στο 72′ και το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος, χαρίζοντας την πρόκριση στη Ρόμα.