ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ / ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ

Ευρώπη τέλος για τον ΠΑΟΚ: Κοιμήθηκε στο πρώτο ημίχρονο και αποκλείστηκε ο Δικέφαλος του Βορρά

Με περισσότερο πάθος περιμέναμε να παρουσιαστεί ο ΠΑΟΚ στον σημερινό «τελικό» κόντρα στην Λέφσκι στο γήπεδο της Τούμπας.

Ο κόσμος του Δικεφάλου ήταν παρών από το πρώτο δευτερόλεπτο και με τις φωνές του προσπάθησε να ωθήση την ομάδα του Λουτσέσκου στην πολυπόθητη πρόκριση.

Ωστόσο αν εξαιρέσουμε δύο καλές στιγμές που είχε ο Δικέφαλος με τον Ναράι (ο οποίος έπαιξε σαν σέντερ φόρ) τότε δεν έχει να παρουσιάσει τίποτα απολύτως στο πρώτο 45λεπτο.

Οι κοντινές γραμμές της Λέφσκι, σε συνδυασμό με τις κακές επιλογές των παικτών του Δικεφάλου, οδήγησαν το παιχνίδι στο λάθος, λάθος το οποίο έκανε ο ΠΑΟΚ και συγκεκριμένα ο Λύραντζης.

Συγκεκριμένα στο 25ο λεπτό ο Λύραντζης γύρισε λάθος την μπάλα στον Κοτάρσκι με τον Ρονάλντο να την τσιμπάει και σε κενή εστία να κάνει το 0-1.

Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε ένα 10λεπτο να συνέλθει ωστόσο δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του τερματοφύλακα της Λέφσκι με το 0-1 να παραμένει μέχρι το ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δύο αλλαγές για τον ΠΑΟΚ οι οποίες έδωσαν ώθηση και πάθος στον Δικέφαλο του Βορρά.

Η είσοδος του Μπίσεσβαρ έδωσε επιτέλους δημιουργικότητα στον ΠΑΟΚ ο οποίος ωστόσο ευτύχησε να ισοφαρίσει από λάθος της Λέφσκι στο 58ο λεπτό με τον Ντάντας.

Όλο το παιχνίδι κρίθηκε στο 72ο λεπτό όταν ο Αουγκούστο έκανε τάκλιν παίρνοντας την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αφήνοντας τον ΠΑΟΚ με 10.

Από εκεί και πέρα τα νεύρα των παικτών του ΠΑΟΚ ήταν εμφανή από χιλιόμετρα μακρία, με τον ανεκδιήγητο ρέφερι να αποβάλει με δύο κίτρινες στην ίδια φάση και τον Βιεϊρίνια στο 81ο λεπτό.

Στην συνέχεια του παιχνιδιού όπως ήταν λογικό ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να κάνει το παιχνίδι που ήθελε, με την Λέφσκι να εκμεταλλεύεται τα τραγικά σφυρίγματα του διαιτητή και την έλλειψη VAR.