Εξακολουθεί να είναι πρώτος σκόρερ στην Ευρώπη ο Λεβαντόφσκι

Απολαμβάνει την πρωτιά ο Πολωνός ποδοσφαιριστής

Πρώτος είναι ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στην κατηγορία των κορυφαίων σκόρερ στα ευρωπαϊκά γήπεδα. Ο Πολωνός ποδοσφαιριστής της Μπάγερν Μονάχου, κατάφερε να σκοράρει δύο φορές στη νίκη με 5-0 επί της Στουργκάρδης και κατάφερε να φτάσει τα 19 τέρματα σε 17 συμμετοχές.

Στη δεύτερη θέση είναι ο Πάτρικ Σικ με 16 γκολ, όσα έχει και ο Γερμανός Ντένις Ουντάβ της Σεντ Ζιλουάζ αλλά και ο Σέρβος Ντούσαν Βλάχοβιτς.

Ο συγκεκριμένος πίνακας, περιλαμβάνει ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στην Γερμανία, στην Αγγλία, στο Βέλγιο, στην Σκωτία, στην Ισπανία, στην Γαλλία, στην Ιταλία, στην Ολλανδία, στην Πορτογαλία, στην Ρωσία, στην Ελβετία, στην Τουρκία και στην Ουκρανία.

1. Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι (33, Πολωνός, Μπάγερν Μονάχου)    19         17         1.451 λεπτά
 2. Πάτρικ Σικ (25, Τσέχος, Λεβερκούζεν)                  16         14         1.099 λεπτά
 3. Ντούσαν Βλάχοβιτς (21, Σέρβος, Φιορεντίνα)            16         18         1.608 λεπτά
 4. Ντένις Ουντάβ (25, Γερμανός, Σεντ Ζιλουάζ)            16         20         1.744 λεπτά
 5. Μοχάμεντ Σαλάχ (29, Αιγύπτιος, Λίβερπουλ)             15         18         1.604 λεπτά