: Ήττα για τους Νετς παρά τους 50 πόντους του Ιρβινγκ

Στο Μπρούκλιν ο Καϊρί Ιρβινγκ είχε «πιάσει φωτιά» σημειώνοντας 50 πόντους στο ντεμπούτο του με τους Νετς, ωστόσο δεν μπόρεσε να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη, καθώς η Μινεσότα κατάφερε με φύγει με το διπλό στην παράταση με σκορ 127-126. Ο Ιρβινγκ, που σημείωσε ρεκόρ πόντων σε ντεμπούτο παίκτη σε νέα ομάδα, έχασε και το τελευταίο σουτ που θα έδινε τη νίκη στους Νετς.
Εξαιρετικός για τους Τίμπεργουλβς ο Καρλ-Αντονι Τάουνς, που είχε 36 πόντους, 14 ριμπάουντ και 3 μπλοκ με 7/11 τρίποντα! Ο Αντριου Γουίγκινς πρόσθεσε 21 πόντους και ο Ρόμπερτ Κόβινγκτον είχε 15 και 9 ριμπάουντ.
Για τους Νετς, πέρα από τον Ίρβινγκ, ο Καρίς ΛεΒέρτ είχε 20 πόντους και ο Ταουρίν Πρινς 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Πόρτλαντ-Ντένβερ       100-108
Το σερί των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς, με τις 18 σερί εντός έδρας νίκες σε πρεμιέρες του NBA (τελευταία ήττα το 2000 από τους Λέικερς)  έσπασαν οι Ντένβερ Νάγκετς, που επικράτησαν με 108-100 στο «Moda Center». Την διαφορά για την ομάδα του Ντένβερ, έκανε ο Νικόλα Γιόκιτς που αν και χρεώθηκε πολύ νωρίς με 3 φάουλ και κάθησε στον πάγκο σχεδόν σε ολο το πρώτο ημίχρονο, είχε 16 πόντους στην τέταρτη περίοδο (συνολικά 20 πόντους και 13 ριμπάουντ σε 24 λεπτά συμμετοχής). Αξιοι συμπαραστάτες του οι Γουίλ Μπάρτον με 19 πόντους και Τζαμάλ Μάρεϊ με 14.
Από την πλευρά των γηπεδούχων ο Ντέμιαν Λίλαρντ είχε 32 πόντους (13 στην τελευταία περίοδο), το νέο μεταγραφικό απόκτημα Χασάν Ουάιτσαϊντ είχε 16 πόντους και 19 ριμπάουντ ενώ ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ δεν βοήθησε όσο θα ήθελε την ομάδα του τελειώνοντας με 12 πόντους (5/18 σουτ).