Κάνει όνειρα τετράδας και πλεονεκτήματος

Με αντεπίθεση διαρκείας στην τέταρτη περίοδο, ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την ανατροπή απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο, βελτιώνοντας σε 15-9 το ρεκόρ του, με το οποίο παρέμεινε ακλόνητος στην τέταρτη θέση της κατάταξης στη Euroleague.

Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας επικράτησαν με 67-58 των Ιταλών στο ΣΕΦ, για την 27η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας την ομάδα του Έτορε Μεσίνα στην όγδοη ήττα της (17-8, τρίτη θέση) και στη δεύτερη ήττα της από τους «ερυθρόλευκους» την εφετινή αγωνιστική περίοδο.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου ο Ολυμπιακός με επιμέρους 23-10 σε 7′ λεπτά ανέτρεψε το 43-39 του 30′ σε 62-53 και πήρε τη μεγάλη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: O Βεζένκοφ ήταν εξαιρετικός με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ σπουδαία δουλειά σε άμυνα και επίθεση έκαναν ο ΜακΚίσικ με 14 πόντους και 3 ασίστ και ο Φαλ με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 μπλοκ και ο Σλούκας με 16 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 7-15, 25-27, 39-43, 67-58

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 2, Έισι, Ντόρσεϊ 6, Λαρεντζάκης 1, Φαλ 12, Σλούκας 16, Μάρτιν, Βεζένκοφ 16, Πρίντεζης, Παπανικολάου. Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 14

Μιλάνο (Μεσίνα): Μέλι 9, Γκραντ 2, Σέρχι 2, Ταρζέφσκι, Ρίκι, Χολ 15, Ντιλέινι 8, Μήτογλου 8, Ντάνιελς, Χάινς 7, Μπέντιλ 2, Ντατόμε 5