Κύπελλο Ολλανδίας: Στον τελικό για πρώτη φορά στην Ιστορία της η Ναϊμέγκεν

Η Ναϊμέγκεν πραγματοποιεί την καλύτερη σεζόν της Ιστορίας της και μετά την πολύ καλή πορεία της στην ολλανδική Eredivisie όπου βρίσκεται στην 7η θέση κι εντός των play off για το «εισιτήριο» για το Conference League, το βράδυ της Τρίτης (27/2) έφτασε σε άλλο ένα σπουδαίο επίτευγμα: Προκρίθηκε για πρώτη φορά στον τελικό του Κυπέλλου, καθώς νίκησε εκτός έδρας την Καμπούρ με 2-1 στην παράταση (1-1 η κανονική διάρκεια).

Στο κατάμεστο «Cambuur Stadion», οι γηπεδούχοι είχαν τον ενθουσιασμό της έδρας και προηγήθηκαν στο 24′ με τον Ουλντρίκις. Η Ναϊμέγκεν, ωστόσο, αντέδρασε στο δεύτερο μέρος κι έφερε το ματς στα ίσα με το γκολ του Ογκάβα στο 60′. Ο ημιτελικός οδηγήθηκε στην παράταση κι εκεί οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρόκριση για τον τελικό της 21ης Απριλίου, χάρις στο τέρμα του Σάνο στο 99′.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ολλανδίας έχουν ως εξής:

Καμπούρ-Ναϊμέγκεν                  1-2 παρ. (1-1 κ.δ.)
Φέγενορντ-Γκρόνιγκεν              29/02
*Ο τελικός θα πραγματοποιηθεί στις 21 Απριλίου 2024 (21:00) στο «De Kuip» του Ρότερνταμ.