Με “σπασμένα φρένα” ο Τσιτσιπάς στο Open της Βαρκελώνης, αύριο στους “4” κόντρα στον Ιταλό Σίνερ

Νέα επιτυχία για τον Στέφανο Τσιτσιπά, που διακρίνεται στο Open της Βαρκελώνης και βλέπει ψηλότερα.

Στον προημιτελικό με αντίπαλο τον Καναδό Φέλιξ Οζιέ-Αλιασίμ (Νο 20 στον κόσμο), ο Έλληνας πρωταθλητής πέτυχε την 8η σερί νίκη του χωρίς απώλεια σετ, αφού επικράτησε 6-3, 6-3, παίρνοντας πανηγυρικά το εισιτήριο της πρόκρισης για τους “4” του τουρνουά.

Ο Στέφανος χρειάστηκε να “σβήσει” τρία break point μόλις στο δεύτερο game του αγώνα, αλλά σταδιακά ανέβαζε στροφές, “έσπασε” το σερβίς του Καναδού (3-2) και ολοκλήρωσε το πρώτο σετ με ακόμη ένα break.

Στο δεύτερο σετ, ο Τσιτσιπάς έκανε γρήγορα break κι από κει και ύστερα απλώς κράτησε, χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, το σερβίς του και έφερε εις πέρας την αποστολή του.

Αύριο Σάββατο, ο Έλληνας τενίστας θα βρει απέναντί του στον ημιτελικό ένα από τα ανερχόμενα αστέρα του παγκόσμιου τένις, τον Γιανίκ Σίνερ. Ο 20χρονος Ιταλός (Νο 19 στην παγκόσμια κατάταξη) κέρδισε νωρίτερα τον Αντρέι Ρούμπλεφ με 6-2, 7-6 και… απέτρεψε έναν αγώνα ρεβάνς του Ρώσου με τον Τσιτσιπά, λίγες ημέρες μετά τη νίκη του Στέφανου στον τελικό του Μόντε Κάρλο.

Ο Σίνερ έχει μία νίκη και μία ήττα απέναντι στον Τσιτσιπά, με τις προηγούμενες δυο αναμετρήσεις να διεξάγονται στη Ρώμη.