Πάρτι της Μονακό επί της Φενέρ

Ακόμη ένα βήμα για την εδραίωση της στην οκτάδα έκανε η Μονακό, η οποία κέρδισε την Φενερμπαχτσε και βελτιώνοντας το ρεκόρ της.

Οι Μονεγάσκοι ισοπέδωσαν με 92-78 τη Φενερμπαχτσέ, για την 27η αγωνιστική, στερώντας από την τουρκική ομάδα τη νίκη που θα τους έφερνε ακόμη πιο κοντά στο στόχο της οκτάδας (ρεκόρ 12-11, 10η θέση).

Με τον αποψινό θρίαμβο της, μάλιστα, η Μονακό κάλυψε και τη διαφορά των 10 πόντων από την ήττα της στον πρώτο γύρο στην Πόλη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Μονακό χρειάστηκε ένα μόλις δεκάλεπτο ανεξάντλητης παραγωγικότητας και εξαιρετικής άμυνας και με επιμέρους σκορ 36-13 στη δεύτερη περίοδο, εκτόξευσε τη διαφορά στο +22 (55-33 στο 20΄), το οποίο αποδείχθηκε καθοριστικό στην έκβαση της αναμέτρησης.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της Μονακό, ο γνώριμος μας από τη θητεία του στο Λαύριο Άλφα Ντιάλο (24 πόντοι, 6 ριμπάουντ), ενώ από τη Φενέρ ξεχώρισε ο Νάντο Ντε Κολό με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 55-33, 75-55, 92-78.

Δειτε επίσης: Κάνει όνειρα τετράδας και πλεονεκτήματος