Σούπερ Βέλγιο, κέρδισε 3-0 τον Παναμά

«Ηχηρή» και εντυπωσιακή κατά διαστήματα ήταν η παρουσία της Εθνικής Βελγίου στην πρεμιέρα της στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Παρότι δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο από τον Παναμά, το Βέλγιο με μία αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο επικράτησε εύκολα με 3-0 και πέτυχε την πρώτη του νίκη στο Μουντιάλ.

Από την έναρξή του η αναμέτρηση ήταν ένας μονόλογος των Ευρωπαίων, με τον Λουκάκου μόλις στο 1ο λεπτό να χάνει την πρώτη ευκαιρία. Ακολούθησαν οι Μέρτενς στο 7′ και 18′, Αζάρ στο 11′ και Ντε Μπρόινε στο 39ο λεπτό, με κανέναν εξ αυτών να μην βρίσκει στόχο.

Έλυσε το «γόρδιο δεσμό» ο Μέρτενς

Το Βέλγιο μπήκε εξίσου δυνατά στην επανάληψη κι έλυσε τον γόρδιο δεσμό στο 47’. Μετά από γέμισμα η άμυνα του Παναμά έδιωξε, η μπάλα βγήκε δεξιά και ο Μέρτενς με άπιαστο σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0.

Όλα έγιναν πιο εύκολα πλέον για το Βέλγιο, με τον Λουκάκου εν συνεχεία να αναλαμβάνει το επιθετικό βάρος και να πετυχαίνει δύο γκολ, στο 69′ και 75′ που «έγραψαν» το τελικό σκορ.